CZYNNOŚCI NOTARIALNE

Notariusz jest powołany do dokonywania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną (czynności notarialnych). Wszelkie czynności notarialnie dokonywane są w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz zgodnie z zasadami etyki zawodowej.

ZAKRES CZYNNOŚCI

Zgodnie z art. 79 prawa o notariacie notariusz dokonuje następujących czynności notarialnych:

  1. sporządza akty notarialne
  2. sporządza akty poświadczenia dziedziczenia;
  3. podejmuje czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego;
  4. podejmuje czynności związane z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i z tymczasowym przedstawicielem w zakresie udziału małżonka przedsiębiorcy w przedsiębiorstwie, na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw;
  5. sporządza poświadczenia;
  6. spisuje protokoły;
  7. sporządza protesty weksli i czeków;
  8. przyjmuje na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty, dane na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne;
  9. sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów;
  10. sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
  11. składa wnioski o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej;
  12. sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów.

WIZYTA U NOTARIUSZA

Przeprowadzenie czynności notarialnej powinno zostać poprzedzone kontaktem z notariuszem lub pracownikami kancelarii. Pozwoli to ustalić zakres czynności, które mają być wykonane, oraz rodzaj dokumentów, jakie należy przedłożyć w kancelarii przed dokonaniem określonej czynności. Wszelkie dokumenty, potrzebne do sporządzenia czynności notarialnej, powinny być dostarczone do notariusza wcześniej, czyli przed umówionym terminem jej dokonania. Ich szczegółowa analiza pozwoli na sprawne i bezpieczne sporządzenie czynności. Dokumenty powinny być złożone w oryginale. Notariusz sprawdzi ich prawidłowość oraz oceni, czy stanowią wystarczającą podstawę do sporządzenia czynności, by zgodnie z treścią art. 80 ustawy z 14 lutego 1991 r. „Prawo o notariacie” czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron czynności notarialnej.

TAJEMNICA CZYNNOŚCI NOTARALNYCH

Zgodnie z art. 17 i n. ustawy z 14 lutego 1991 r. „Prawo o notariacie” notariusz jest zobowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których zyskał wiedzę, ze względu na wykonywane czynności notarialne. Obowiązek zachowania tajemnicy trwa także po odwołaniu notariusza, a ustaje, gdy notariusz składa zeznania jako świadek przed sądem, chyba że ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa albo ważnemu interesowi prywatnemu. W tych wypadkach od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić notariusza minister sprawiedliwości.